فیلم سینمایی اوریون (Orion)

اوریون (Orion)

نویسنده ،کارگردان و تهیه کننده : علي زماني عصمتي
موسیقی متن : حامد برغانی
فیلمبردار: منصور حیدری
تدوینگر : علي زماني عصمتي
ژانر : درام
سال ساخت : 2009
محصول کشور : ایران

بازیگران : نسیم کیانی ، مهرداد شیخی ، حامد برغانی، محمد رضا فرزاد

خلاصه داستان : الهام دختر دانشجویی که با امیر، استاد خود رابطه برقرار کرده و فکر می‌کند که باردار است. امیر دوستان دوره دبیرستانش را گرد آورده تا کمکش کنند، اما نیروی انتظامی سر می‌رسد و دستگیرشان می‌کند. در بازجویی‌ها دختر اعتراف می‌کند که با استادش امیر رابطه داشته، اما امیر سعی دارد قضیه را به شکل دیگری جلوه دهد.

تمام داستان بر این محور بنا می‌شود که دختر از رابطه داشتن با این مرد باردار شده، اما او در زندان دچار خونریزی ماهیانه‌اش می‌شود ومعلوم می شود حامله نبوده و تمام ماجرا بر اساس اشتباه او به‌خاطر تأخیر در خونریزی ماهیانه‌اش شکل گرفته است. در این میان پدر و مادر سنتی دختر هم سر می‌رسند.در آخرپدر الهام برای پاک کردن یک «لکه ننگ خانوادگی»، در اوج خشم و نفرت، قصد کشتن الهام را دارد.

وبگاه رسمی فیلم
پروفایل فیلم در سایت IMdb

 

توضیحات : در جامعه ای که بکارت دختر برابر با «عفت» و «عصمت» اوست، می‌توان تصور کرد که از دست دادن آن تا چه حد می‌تواند برای آن دختر فاجعه‌بار باشد. او دیگر باعث سرافکندگی و مایه شرم خانواده است و «لکه ننگی» است که باید هرچه زودتر از بین برود.فیلمی نسبتا جسورانه،‌ مستقل و کم‌خرج که روی موضوعی متمرکز شده که در ایران تابو تلقی شده و سینماگران اجازه نزدیک شدن به آنها را ندارند. به همین دلیل علی زمانی فیلمش را بدون مجوز دولتی ساخته و ازین نظر این فیلم نمونه دیگری از «سینمای زیرزمینی» امروز ایران به حساب می‌آید.

نسیم کیانی، بازیگر نقش اول فیلم، هنرجوی رشته بازیگری در مدرسه سینمایی امین تارخ است و بازی بسیار خوبی در این فیلم ارائه می کند. ‌شخصیت وی در فیلم (الهام) با دو دسته محدودیت در جامعه سنتی یزد مواجه است. یک دسته محدودیت های کلی مربوط به نظام اجتماعی ایران است که قوانین شرعی و عرفی تعیین کرده و نیروی انتظامی، سپاه و بسیج ، مجری آن‌هاست و دسته دیگر محدودیت‌هایی است که از طرف خانواده سنتی و قشری به او تحمیل می‌شود.

فیلم در شهر یزد گرفته شده است ودر مجموع ریتم کند و یکنواختی دارد و جز صحنه‌های فرار دخترک از دست ماموران نیروی انتظامی و دادگستری، بیشتر زمان فیلم را گفتگوی طولانی میان آدم‌ها پر کرده و نداشتن موسیقی فیلم نیز به کندی ریتم آن کمک کرده است.یکی از بهترین سکانس های فیلم، سکانس نهایی پرتنش آن است که قدرت تصویری و دراماتیک بالایی دارد و یادآور سکانس درخشان کشمکش بین سوسن تسلیمی و حسین محجوب در فیلم مادیان علی ژکان است. دراین صحنه است که پدر الهام برای پاک کردن یک «لکه ننگ خانوادگی»، در اوج خشم و نفرت، قصد کشتن الهام را دارد.

فیلم اوریون، ساخته علی زمانی عصمتی، تنها فیلم ایرانی حاضر در پنجاه و چهارمین جشنواره فیلم لندن بود که بدون حضور فیلمساز و عوامل سازنده آن، دو بار در این جشنواره به نمایش درآمد. تنها علت پذیرش آن در جشنواره فیلم لندن، می تواند موضوع جنجالی آن باشد.همچنین این فیلم که در بخش بازار مستقل‌های  جشنواره فیلم کارلو وی واری هم شرکت داشت، موفق شد جایزه نت‌پک، مربوط به انجمن ارتقای سینمای آسیا، را کسب کند.

 

مطالب مرتبط

Advertisements

About this entry