فیلم سینمایی جدایی نادر از سیمین (Nader And Simin, A Separation)

جدایی نادر از سیمین (Nader And Simin, A Separation)

نویسنده، تهیه کننده و کارگردان : اصغر فرهادی
منشی صحنه
: مریم نراقی
مدیر فیلمبرداری
:  محمود کلاری
طراحی و ترکیب صدا
: محمدرضا دلپاک
تدوین
:  هایده صفی یاری
طراح چهره پردازی
:مهرداد میرکیانی
طراح صحنه و لباس
:کیوان مقدم
ژانر فیلم :
درام
تاریخ ساخت
: 1389
محصول کشور : ایران

بازیگران : لیلا حاتمی ،شهاب حسینی ،پیمان معادی ،ساره بیات ، سارینا فرهادی ،بابک کریمی ،علی اصغر شهبازی ،شیرین یزدان بخش ،کیمیا حسینی و با حضور مریلا زارعی

داستان فیلم : فیلم درباره زوج جوانی از طبقه متوسط است که به همراه دختر ۱۱ ساله خود قصد ترک ایران را دارند. اما به‌رغم تدارک اولیه نادر (پیمان معادی) به خاطر پدر بیمارش (مبتلا به بیماری آلزایمر) مایل به ترک کشور نیست.اصرارهای سیمین (لیلا حاتمی) نتیجه‌بخش نیست و کار به جر وبحث‌های زنا‌شویی و جدایی می‌کشد. اما به دلایل ناکافی دادگاه از صدور حکم طلاق در آغاز خودداری می‌کند. ترمه (سارینا فرهادی) بیش از همه از جدایی پدر و مادر رنج می‌برد، و تصمیم می‌گیرد که نزد پدر و پدربزرگ بیمارش بماند.

برای پرستاری از پدر و رسیدگی به کارهای خانه سرانجام زنی به نام راضیه (سارا بیات) به کار گمارده می‌شود. اما بر اثر کم‌توجه‌ای راضیه در رسیدگی به پدربزرگ، نادر او را با عصبانیت از خانه بیرون می‌اندازد و راضیه که باردار است، فرزند خود را از دست می‌دهد. حجت (شهاب حسینی)، همسر راضیه که مردی عصبی‌مزاج و پرخاشجوست، وارد ماجرا می‌شود و خواهان احقاق حق است، سرانجام وی به پرداخت ۱۵ میلیون تومان برای خون فرزند سقط شده‌اش رضایت می‌دهد، اما راضیه به دلایل شرعی از قبول پول خودداری می‌کند، زیرا مطمئن نیست که درگیری با نادر سبب از دست رفتن فرزندش شده یا در اثر تصادفی که با یک ماشین در روز قبل داشته است.

وبگاه  رسمی فیلم : www.jodaeyenaderazsimin.com و  پروفایل فیلم در سایت IMdb


توضیحات :
جدایی نادر از سیمین ، در بیست ونهمین جشنواره فیلم فجر در تهران ، نامزد ۱۱ سیمرغ بود ،  که در آخر برنده سیمرغ بهترین کارگردانی برای اصغر فرهادی شد. همچنین فیلم در آذر ماه 1389 نیز جایزه بهترین فیلمنامه را از جشنواره آسیا پاسیفیك دریافت كرد.فیلم جدید فرهای همچون فیلم «درباره الی» اسیر موضوع اخلاق است؛ با این تفاوت که ظرافت و پیچیدگی موضوع اخلاق در «جدایی نادر از سیمین» به اوج می‌رسد. بستر عمومی برای دروغ‌گویی، شخصیت‌های داستانی را نیز به دروغ برای حفظ منافع خود می‌کشاند. گرچه تلاش می‌شود که شرایط فردی هر شخصیتی داستانی تنها شاخص برای تصمیم‌گیری‌های وی جلوه داده شود، با وجود این و شاید برخلاف خواست فرهادی، دروغ خود را در ساختارهای خانواده و جامعه تولید و باز تولید می‌کند. این موضوع در این فیلم هم رد پای خود را نهاده است.

فیلم برای هر بیننده‌ای (خواه معمولی و یا حرفه‌ای) دارای جذابیت و کشش است. تقریباَ بر روی تمامی نقش‌های مکمل و فرعی کار شده است. فیلم نه تنها به خاطر بازی درخشان سارا بیات، بلکه به خاطر نقش‌‌آفرینی شهاب حسینی و سارینا فرهادی نیز توانسته از کلیشه‌ها و تعلیقات رایج دور شود و تنها به اهمیت نقش‌های اصلی بسنده نکند. حتا پرداخت نقش‌های کاملاَ فرعی نظیر بازپرس و آموزگار نیز داهیانه صورت گرفته است.


پوستر های فیلم جدایی نادر از سیمین

برای دیدن هر پوستر روی لینک های روبرو کلیک کنید.

1  2  3  4  6   7  8  9  10

مطالب مرتبط

Advertisements

About this entry